TYNKI AGREGATEM

Tynki wewnętrzne gipsowe i cementowo-wapienne, tynki zewnętrzne i elewacje

Tynki gipsowe

Każdy Inwestor na pewnym etapie budowy musi odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki tynk wybrać aby otynkować wnętrze. Istnieje kilka ważnych aspektów, które powinno się wziąść pod uwagę aby dokonać prawidłowego wyboru:

 • w jakim miejscu zastosujemy wybrany tynk;
 • jakie właściwości użytkowe będą musiały spełnić tynki po ich położeniu;
 • jaki mamy czas na realizację robót tynkarskich;
  oraz
 • jak duża jest powierzchnia przeznaczona do otynkowania.

Tynki gipsowe - to właśnie ten rodzaj wykończenia ścian najczęściej wybierają Inwestorzy z którymi współpracujemy.

Poniżej spróbujemy Państwu przybliżyć właściwości tynków gipsowych i odpowiedzieć na pytanie "Dlaczego właśnie ten rodzaj tynku może być odpowiedni właśnie dla Państwa?"

Omawiając właściwości tynków gipsowych należy przedstawić ich:

 • walory użytkowe,
 • właściwości fizyczne,
  oraz
 • względy ekonomiczne.

         

          Na początku omówmy walory użytkowe tynków gipsowych. Pomieszczenia, wytynkowane tynkiem gipsowym, sprawiają wrażenie cieplejszych i bardzo przytulnych i jednocześnie tworzą we wnętrzach optymalny dla człowieka klimat.

Ściany wykończone tynkiem gipsowym są przyjemne w dotyku i bardzo często można je wykończyć na gładko jest to tzw. wykończenie ściany pod malowanie. W tym miejscu jednak należy zaznaczyć iż to czy jesteśmy w stanie wytynkować pomieszczenia "pod malowanie" zależy od wybranego przez Inwestora rodzaju tynku gipsowego.

          Przedstawiając właściwości tynków gipsowych nie możemy zapomnieć również o ich właściwościach fizycznych. Należy pamiętać, że tynk gipsowy wyróżnia się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża, ponieważ kryształki gipsu wrastają w podłoże, następnie twardnieją w pełni naturalnie objętościowo. Nie kurczą się, i to dzięki temu na ścianie, która jest otynkowana tynkiem gipsowym nie pojawiają się mikropęknięcia.

Omawiając właściwości fizyczne tynków gipsowych nie możemy również pominąć ich właściwości pasywnej ochrony przeciwpożarowej. Wiele osób zastanawia się jak to możliwe, że tynk ma taką właściwość, otóż struktura krystaliczna tynku zawiera dwie cząsteczki wody. To właśnie te cząsteczki są uwalniane podczas pożaru w postaci pary wodnej. Dzięki temu para wodna chłodzi i blokuje rozprzestrzenianie się ognia.

          Na końcu omówmy względy ekonomiczne, jakie przemawiają za wyborem właśnie tynków gipsowych. Otóż tynki gipsowe najczęściej są wykonywane w technologii maszynowej, która pozwala w krótkim czasie otynkować duże powierzchnie. Czas wysychania tynków gipsowych jest, aż o połowę krótszy w porównaniu do tynków cementowo-wapiennych. Dzięki temu wybierając właśnie ten rodzaj tynku możemy uzyskać szybszą realizację inwestycji.

          Nasza firma poleca tynki gipsowe firmy KNAUF. Wykonujemy Inwestycje używając głównie tynku gipsowego KNAUF MP 75 SL oraz KNAUF MP 75 DIAMANT. Tynki gipsowe KNAUF posiadają atest higieniczny, który potwierdza dopuszczenie ich do stosowania w budownictwie mieszkaniowym, w żłobkach, przedszkolach i szkołach, obiektach służby zdrowia i obiektach przemysłu spożywczego. Wybierając odpowiedni rodzaj tynku pamiętajmy, że gips jest materiałem bardzo przyjaznym dla zdrowia człowieka. Posiada on właściwości higroskopijne czyli chłonie we wnętrzach nadmiar wilgoci i oddaje ją, kiedy powietrze staje się zbyt suche. Dzięki temu reguluje stężenie wilgoci w powietrzu, które staje się najbardziej korzystne dla ludzi.

          Podsumowując, jeżeli szukają Państwo tynków, które mają schludnie wyglądać, tworząc ciepłe i przytulne wnętrze, być przyjaznym dla zdrowia człowieka, a jednocześnie zależy Państwu na szybkim wykonaniu powinni Państwo zdecydować się na tynk gipsowy. Mamy nadzieję, że powyżej udało nam się przedstawić Państwu aspekty przemawiające za wyborem tego właśnie tynku.

Kliknij i dowiedz się więcej

Kliknij i dowiedz się więcej

 

KONTAKT

Śliwa-Bud 
Robert Śliwa

43-346 Bielsko-Biała 
ul. Daszyńskiego 97a
tel. +48 510 510 735
e-mail: tynkisliwa@vp.pl

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY